avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general modalitate plata fact. peste 5000 lei
Discuție deschisă în Contabilitate în general

modalitate plata fact. peste 5000 lei

Am urmatoarele nelamuriri privind plata in numerar a unei facturi cu valoare peste 5000 lei.
Sa zicem ca trebuie sa paltesc o factura de 6500 lei.
Numerar nu am voie decat 5000 lei,restul de 1500 lei prin banca.
Dar acesti 5000 lei pot fi platiti cu mai multe chitante in mai multe zile,sau daca platesc sa zicem 2000 lei cu o singura chitanta nu mai am voie sa mai platesc in numerar diferenta pana la 5000?:-/
Va rog sa-mi dati o mana de ajutor in aceasta problema.Multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 22:00, 7 Iulie 2011
facturile peste 5000 lei se platesc exclusiv prin virament.. nu e valabila nici o plata prin chitante
Facturile cu valori de peste 5000 lei se pot plati prin virament bancar sau prin casa 5000, restul, obligatoriu prin virament bancar.
OG 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare.
rodia a scris:

Am urmatoarele nelamuriri privind plata in numerar a unei facturi cu valoare peste 5000 lei.
Sa zicem ca trebuie sa paltesc o factura de 6500 lei.
Numerar nu am voie decat 5000 lei,restul de 1500 lei prin banca.
Dar acesti 5000 lei pot fi platiti cu mai multe chitante in mai multe zile,sau daca platesc sa zicem 2000 lei cu o singura chitanta nu mai am voie sa mai platesc in numerar diferenta pana la 5000?:-/
Va rog sa-mi dati o mana de ajutor in aceasta problema.Multumesc mult!


H.G. nr. 2185/2004, privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor art. 5 şi 6 din Ordonanţa Guvernului nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare, publicata in M.O. nr. 1224 din 20/12/2004


ANEXÃ

NORME METODOLOGICE pentru aplicarea prevederilor art. 5 şi 6 din Ordonanţa Guvernului
nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare

1. Operaţiunile de încasări şi plăţi între persoanele juridice se efectuează numai prin instrumente de plată fără numerar, cu excepţiile prevăzute la art. 5 alin. 2 lit. a), b) şi c) din Ordonanţa Guvernului nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 131/1996, cu modificările ulterioare, denumită în continuare ordonanţă.

Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către furnizorii de bunuri şi servicii, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 50.000.000 lei. Persoanele juridice pot achita facturile cu valori care depăşesc plafonul de 50.000.000 lei către furnizorii de bunuri şi servicii astfel: 50.000.000 lei în numerar, suma care depăşeşte acest plafon putând fi achitată numai prin instrumente de plată fără numerar.


deci nu puteti plati cei 5000 lei cu mai multe chitante.
nu se accepta plati partiale cu numerar, chiar daca sunt in limita de 5000 lei, atata timp cat valoarea facturii este mai mare de 5000lei!:)
Ultima modificare: Joi, 12 August 2010
ContSters123067, utilizator
gigelin a scris:

rodia a scris:

Am urmatoarele nelamuriri privind plata in numerar a unei facturi cu valoare peste 5000 lei.
Sa zicem ca trebuie sa paltesc o factura de 6500 lei.
Numerar nu am voie decat 5000 lei,restul de 1500 lei prin banca.
Dar acesti 5000 lei pot fi platiti cu mai multe chitante in mai multe zile,sau daca platesc sa zicem 2000 lei cu o singura chitanta nu mai am voie sa mai platesc in numerar diferenta pana la 5000?:-/
Va rog sa-mi dati o mana de ajutor in aceasta problema.Multumesc mult!


H.G. nr. 2185/2004, privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor art. 5 şi 6 din Ordonanţa Guvernului nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare, publicata in M.O. nr. 1224 din 20/12/2004


ANEXÃ

NORME METODOLOGICE pentru aplicarea prevederilor art. 5 şi 6 din Ordonanţa Guvernului
nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare

1. Operaţiunile de încasări şi plăţi între persoanele juridice se efectuează numai prin instrumente de plată fără numerar, cu excepţiile prevăzute la art. 5 alin. 2 lit. a), b) şi c) din Ordonanţa Guvernului nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 131/1996, cu modificările ulterioare, denumită în continuare ordonanţă.

Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către furnizorii de bunuri şi servicii, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 50.000.000 lei. Persoanele juridice pot achita facturile cu valori care depăşesc plafonul de 50.000.000 lei către furnizorii de bunuri şi servicii astfel: 50.000.000 lei în numerar, suma care depăşeşte acest plafon putând fi achitată numai prin instrumente de plată fără numerar.


deci nu puteti plati cei 5000 lei cu mai multe chitante.
nu se accepta plati partiale cu numerar, chiar daca sunt in limita de 5000 lei, atata timp cat valoarea facturii este mai mare de 5000lei!:)



dar nu reiese de nicaiaeri explicit ca nu se pot da mai multe chitante pana la concurenta sumei de 5000 lei.:-/
alte pareri,va rog?:hm:
colegul @gigelin a postat temeiul legal din care reiese ca nu se pot da mai multe chitante . Expresia "plati fragmentate" tocmai acest lucru inseamna

Alte discuții în legătură

Stornarea unei facturi de prestari servicii ADELA STROE ADELA STROE am o factura de prestari servicii in val de 200 mil pe care vreau sa o stornez si sa fac mai multe facturi pana in 50 mil pe care sa le achit cu chitanta si nu ... (vezi toată discuția)
Mai multe plati cu chit pentru o factura ce nu depaseste 5000 ron komon komon Va rog sa-mi spuneti daca se pot face mai multe plati cu numerar cu chitanta la un furnizor pentru o factura care nu depaseste 5000 ron. Multumesc! (vezi toată discuția)
O factura, cate chitante? ContSters63174 ContSters63174 Pe o factura mai mare de 5000lei, cate chitante se pot emite? (vezi toată discuția)