Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general modalitate plata fact. peste 5000 lei
Discuție deschisă în Contabilitate în general

modalitate plata fact. peste 5000 lei

Am urmatoarele nelamuriri privind plata in numerar a unei facturi cu valoare peste 5000 lei.
Sa zicem ca trebuie sa paltesc o factura de 6500 lei.
Numerar nu am voie decat 5000 lei,restul de 1500 lei prin banca.
Dar acesti 5000 lei pot fi platiti cu mai multe chitante in mai multe zile,sau daca platesc sa zicem 2000 lei cu o singura chitanta nu mai am voie sa mai platesc in numerar diferenta pana la 5000?:-/
Va rog sa-mi dati o mana de ajutor in aceasta problema.Multumesc mult!
facturile peste 5000 lei se platesc exclusiv prin virament.. nu e valabila nici o plata prin chitante
Facturile cu valori de peste 5000 lei se pot plati prin virament bancar sau prin casa 5000, restul, obligatoriu prin virament bancar.
OG 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare.
rodia a scris:

Am urmatoarele nelamuriri privind plata in numerar a unei facturi cu valoare peste 5000 lei.
Sa zicem ca trebuie sa paltesc o factura de 6500 lei.
Numerar nu am voie decat 5000 lei,restul de 1500 lei prin banca.
Dar acesti 5000 lei pot fi platiti cu mai multe chitante in mai multe zile,sau daca platesc sa zicem 2000 lei cu o singura chitanta nu mai am voie sa mai platesc in numerar diferenta pana la 5000?:-/
Va rog sa-mi dati o mana de ajutor in aceasta problema.Multumesc mult!

H.G. nr. 2185/2004, privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor art. 5 şi 6 din Ordonanţa Guvernului nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare, publicata in M.O. nr. 1224 din 20/12/2004

ANEXÃ

NORME METODOLOGICE pentru aplicarea prevederilor art. 5 şi 6 din Ordonanţa Guvernului
nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare

1. Operaţiunile de încasări şi plăţi între persoanele juridice se efectuează numai prin instrumente de plată fără numerar, cu excepţiile prevăzute la art. 5 alin. 2 lit. a), b) şi c) din Ordonanţa Guvernului nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 131/1996, cu modificările ulterioare, denumită în continuare ordonanţă.

Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către furnizorii de bunuri şi servicii, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 50.000.000 lei. Persoanele juridice pot achita facturile cu valori care depăşesc plafonul de 50.000.000 lei către furnizorii de bunuri şi servicii astfel: 50.000.000 lei în numerar, suma care depăşeşte acest plafon putând fi achitată numai prin instrumente de plată fără numerar.

deci nu puteti plati cei 5000 lei cu mai multe chitante.
nu se accepta plati partiale cu numerar, chiar daca sunt in limita de 5000 lei, atata timp cat valoarea facturii este mai mare de 5000lei!:)
ContSters123067, utilizator
gigelin a scris:

rodia a scris:

Am urmatoarele nelamuriri privind plata in numerar a unei facturi cu valoare peste 5000 lei.
Sa zicem ca trebuie sa paltesc o factura de 6500 lei.
Numerar nu am voie decat 5000 lei,restul de 1500 lei prin banca.
Dar acesti 5000 lei pot fi platiti cu mai multe chitante in mai multe zile,sau daca platesc sa zicem 2000 lei cu o singura chitanta nu mai am voie sa mai platesc in numerar diferenta pana la 5000?:-/
Va rog sa-mi dati o mana de ajutor in aceasta problema.Multumesc mult!

H.G. nr. 2185/2004, privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor art. 5 şi 6 din Ordonanţa Guvernului nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare, publicata in M.O. nr. 1224 din 20/12/2004

ANEXÃ

NORME METODOLOGICE pentru aplicarea prevederilor art. 5 şi 6 din Ordonanţa Guvernului
nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare

1. Operaţiunile de încasări şi plăţi între persoanele juridice se efectuează numai prin instrumente de plată fără numerar, cu excepţiile prevăzute la art. 5 alin. 2 lit. a), b) şi c) din Ordonanţa Guvernului nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 131/1996, cu modificările ulterioare, denumită în continuare ordonanţă.

Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către furnizorii de bunuri şi servicii, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 50.000.000 lei. Persoanele juridice pot achita facturile cu valori care depăşesc plafonul de 50.000.000 lei către furnizorii de bunuri şi servicii astfel: 50.000.000 lei în numerar, suma care depăşeşte acest plafon putând fi achitată numai prin instrumente de plată fără numerar.

deci nu puteti plati cei 5000 lei cu mai multe chitante.
nu se accepta plati partiale cu numerar, chiar daca sunt in limita de 5000 lei, atata timp cat valoarea facturii este mai mare de 5000lei!:)

dar nu reiese de nicaiaeri explicit ca nu se pot da mai multe chitante pana la concurenta sumei de 5000 lei.:-/
alte pareri,va rog?:hm:
colegul @gigelin a postat temeiul legal din care reiese ca nu se pot da mai multe chitante . Expresia "plati fragmentate" tocmai acest lucru inseamna