Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general modalitate plata fact. peste 5000 lei
Discuție deschisă în Contabilitate în general

modalitate plata fact. peste 5000 lei

Am urmatoarele nelamuriri privind plata in numerar a unei facturi cu valoare peste 5000 lei.
Sa zicem ca trebuie sa paltesc o factura de 6500 lei.
Numerar nu am voie decat 5000 lei,restul de 1500 lei prin banca.
Dar acesti 5000 lei pot fi platiti cu mai multe chitante in mai multe zile,sau daca platesc sa zicem 2000 lei cu o singura chitanta nu mai am voie sa mai platesc in numerar diferenta pana la 5000?:-/
Va rog sa-mi dati o mana de ajutor in aceasta problema.Multumesc mult!
faceti o factura de avans de 1500 lei pe care o incasati si ulterior factura finala de 6500 - 1500 avans = 5000 !
In situatia in care un furnizor emite 2 facturi care insumate depasesc 5000 lei intr-o singura zi iar in urmatoarele zile emite si cele 2 chitante aferente, intra sub incidenta OG 15 ?
nu; plata fragmentata se refera la una bucata factura cu mai multe plati
la dumneavoastra inteleg ca sunt mai multe (2) facturi , fiecare avand valoare mai mica de 5000 lei
Multumesc, dar trebuie sa fiu un pic mai explicita .
Firma X emite in data de 11.06.2011 doua facturi una in valoare de 4900 lei si alta in valoare de 1200 lei. In data de 12 emite chitanta pt. suma de 4900 iar in data de 13 pentru suma de 1200 lei. Nelamurirea mea fiind daca este corect, in conditiile in care ea putea sa-mi emita o singura factura in data de 11 in valoare de 6100 lei. Mi se pare un pic fortata interpretarea de catre ei a ordonantei, ca atunci toata lumea ar emite ,,n " facturi intr-o zi, nu ar depasi plafonul de 5000 lei / factura si ar taia chitante in zile diferite.

e corect ; factura reprezinta documentul care atesta schimbarea dreptului de proprietate si pot fi emise mai multe facturi, in aceeasi zi , catre acelasi client , daca asa s-a intamplat si in realitate ; modalitatea descrisa mai sus respecta prevederile og 15 :)
Se putea factura si cum spuneti dumneavoastra , e foarte adevarat , dar daca nu s-a intamplat asa B-)... nu e nicio reglementare care sa oblige sa fie facuta o factura /zi catre un client .