Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas de veteran
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas de veteran

bunicul meu a participat la cel de al doilea razboi mondial decedand in 1985.unde ma pot adresa ca bunica mea sa beneficieze de pensie de urmas de veteran?stima
Potrivit art. 11, alin.2 din Legea 44/1994, republicata:
"Sotul supravietuitor al veteranului de razboi, care nu s-a recasatorit, beneficiaza de jumatate din indemnizatia de veteran de razboi si din renta lunara prevazuta la art. 13 si 14, precum si de jumatate din numarul calatoriilor gratuite la care avea ori trebuia sa aiba dreptul, potrivit legii, sotul decedat."

Daca aveti documenete eliberate de asociatia veteranilor de razboi ce functioneaza la nivelul localitatii/judetului, care sa ateste calitatea de veteran de razboi a bunicului, eventual documente care sa ateste:
- invaliditatea de razboi,
- timpul de internare in spitale sau sanatorii,
- perioadele de prizonierat,
- medalii, ordine, decoratii, DA, bunica poate solicita aceasta indemnizatie.

Adresati-va asociatiei veteranilor de razboi, care pun la dispozitia caselor teritoare de pensii documenetle necesare in vederea acordarii indemnizatiilor prevazute in art. mai sus mentionat.
poate cere plata pensiei retroactiv daca nu a beneficiat de ea pana acum?stima
Nu este pensie!
Este o indemnizatie prevazuta de legea speciala.
Nu poate primi drepturile retroactiv!