Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort,partaj.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort,partaj.

La partaj se iau in considerare bunurile dobandite impreuna pana la data introducerii divortului,sau pana la data pronuntarii?
Se partajeaza bunurile mentionate si precizate de parti, ca fiind dobandite pe durata casatoriei.
pana la data separarii in fapt
la partaj se iau in considerare bunurile dobandite pana la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii de divort.

dna. av. margareta st.
bunurile comune sunt cele achizitionate de soti pana la data pronuntarii divortului si ramaneii definitive a hot. de divort , nu pana la data separarii in fapt .
Roxana alina Stancu , Avocat
Pana la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii privind desfacerea casatoriei prin divort, bunurile dobandite sunt comune .(cele exceptate de la comunitatea matrimoniala sunt cele provenite din acte de donatie, din mostenire, legate si sunt strict si limitativ prevazute de art.31 din Codul familiei).
Daca anumite bunuri au fost dobandite pe timpul procesului de divort pana la ramanerea definitiva si irevocvabila a hotararii judecatoresti de desfacere a casatoriei ele vor apartine comunitatii de bunuri.X-(