Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Pers. juridica straina - scutita de impozit dividende?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Pers. juridica straina - scutita de impozit dividende?

Buna ziua,

din cauza modificarilor aduse codului fiscal, as vrea sa ma asigur daca firma mai este scutita de plata impozitul pe dividende, ca si pana acum.
Firma romaneasca are asociat unic o persoana juridica straina din UE, si este detinuta de aceasta, de mai bine de 5 ani...
Dupa atatea modificari ale legislatiei romanesti, ramane in continuare scutita de la plata impozitului pe dividende ca si pana acum?

Va multumesc mult.
In mod normal nu este scutit de impozit pe dividende asociatul PJ straina (asta se intampla in urma cu multi ani); se aplica tratatul de evitare a dublei impuneri cu tara respectiva; in mod frecvent se intalneste o limitare la 10% in loc de 16% cat este regula pentru asociatii romani.

Succes!