Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... STAS 4908-85
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

STAS 4908-85

Am citit acest STAS si nu prea am inteles ce e cu constructiile subterane. Aici intra si beciurile sau la alta categorie? Unde trebuie trecuta suprafata beciului ?
Depinde de ce tip de arie (suprafata) aveti nevoie si la ce o folositi
Problema este urmatoarea: socrii mei au cumparat in '76 un apartament situat intr-o casa nationalizata. Pe schita atasata contractului si face parte integranta din acesta,se gaseste si un beci care nu apare in descrierea pe contract, doar 2 camere, suprafata 80 mp. In schimb, la un alineat al contractului se spune ca "se atribuie in folosinta 180 m teren, aferent locuintei". In anul 2000, cand prin ordinul prefectului au fost improprietariti, conform Legii 18, au aparut la taxe si impozite, primarie, si cu acest beci. Vecinii, sub a caror constructie se afla o parte din beci, reclama acum dreptul la folosinta asupra acestei parti, spunand ca sunt proprietari fiindca se afla sub constructia lor, cu toate ca acest beci nu apare in actul lor ca fiind macar in folosinta comuna. Intrarea in beci se face prin apartamentul nostru, lucrare facuta si cu acordul acestor vecini prin notariat. As putea demonstra prin acest STAS ca suprafata acestui beci nu s-a trecut in descrierea a ce se vinde, conform legilor de atunci, ci doar la "teren in folosinta"?
Se poate incerca.
Va trebuie o expertiza tehnica extrajudiciara care sa constate starea de fapt.