Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie in caz de deces
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie in caz de deces

Buna seara!
Stimati colegi, as avea o intrebare la care cu siguranta, cu ajutorul dvs. voi gasi raspunsul.In cazul decesului la sfarsitul lunii(mai exact data de 28), pensia se ridica pe luna respectiva? Va multumesc!
Consilier juridic Dana Maxim, Mediator
In ce data a lunii se facea plata pensiei?
in data de 14 ale lunii
Eu zic ca DA.Uitati-va pe ultimul talon de pensi incasat.Pe 14, mai exact inainte de deces a primit pensia pt luna anterioara.Deci pe 14, dupa deces ar trebuii sa primeasca pensia pt luna in care a decedat.
Atentie!
Plata pensiilor se face luna in luna.
Daca a decedat pe data de 28, mai mult ca sigur a incasat drepturile de pensie pentru luna respectiva.
1. Din Legea 19/2000:
Art. 91 - (1) Plata pensiei înceteazã începând cu luna urmãtoare celei în care:
a) beneficiarul a decedat;
Art. 97 - (1) Sumele rãmase neîncasate de cãtre pensionarul decedat, reprezentând pensia pe luna în care a avut loc decesul, si, dupã caz, drepturile de pensie cuvenite si neachitate pânã la deces se plãtesc sotului supravietuitor, copiilor, pãrintilor sau, în lipsa acestora, celorlalti mostenitori, în condit6iile dreptului comun.
(2) Sumele prevãzute la alin. (1) pot fi solicitate în cadrul termenului general de prescriptie.

2. florisiris are dreptate: pensia se plateste in fiecare luna pentru luna in curs.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane