Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PENSIE PERSOANA DECEDATA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PENSIE PERSOANA DECEDATA

Am o intrebare: tatal meu a decedat pe data de 04.09.2008. Mai beneficiaza de pensie pentru luna septembrie?
Va multumesc!
Condoleante!
DA. Plata pensiei inceteaza cu luna urmatoare aceleia in care a decedat.
ana93 a scris:

Am o intrebare: tatal meu a decedat pe data de 04.09.2008. Mai beneficiaza de pensie pentru luna septembrie?
Va multumesc!

Porivit art.91 alin.1 lit.a din Legea nr.19/2000, plata pensiei inceteaza incepand cu luna urmatoare celei in care pensionarul a decedat.
Sumele ramase neincasate de catre pensionarul decedat, reprezentand pensia pe luna in care a avut loc decesul, si, dupa caz, drepturile de pensie cuvenite si neachitate pana la deces se platesc sotului supravietuitor, copiilor, parintilor sau, in lipsa acestora, celorlalti mostenitori, in conditiile dreptului comun.