avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatia de crestere a copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatia de crestere a copilului

ma intereseaza daca s-a aprobat legea privind micsorarea indemnizatiei cu 15%?
Cel mai recent răspuns: Laura Ciobeica , moderator 12:19, 17 August 2010
s-a aprobat si s-a si pus in aplicare incepind cu 3 iulie.
Monitorul Oficial 441 din 30 iunie 2010 - Legea 118 din 30 iunie 2010
Art. 12. - Cuantumul indemnizatiilor acordate in temeiul art. 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele care se afla in plata la data intrarii in vigoare a prezentei legi se diminueaza cu 15%. Daca din calcul rezulta un cuantum mai mic de 600 lei, se acorda 600 lei.
L.C.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil ada21adina ada21adina buna seara! as vrea sa stiu daca s-a micsorat sau nu indemnizatia de 85% acordata pt.ingrijirea copilului dar nu gasesc actul normativ....poate sa ma ajute ... (vezi toată discuția)
Reducerea indemnizatiei pentru ccc ContSters94154 ContSters94154 Va rog sa-mi spuneti din ce luna s-a redus indemnizatia de crestere copil cu 15%? Merci mult. (vezi toată discuția)
Indemnizatie pentru cresterea copilului. diminuare cu 15% BG BG Va rog sa-mi comunicati daca suma de 600 de lei stabilita ca indemnizatie minima pentru cresterea copilului (in baza unor conditii minime)se va diminua cu 15% ... (vezi toată discuția)