Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva intracomunitar chirii
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva intracomunitar chirii

buna ziua,

societatea noastra din Romania doreste sa inchirieze un teren unei societati din Ungaria, societate care inchiriaza respectivul teren in vederea depozitarii unor mijloace de transport pana la livrarea lor definitiva. Mentinez ca societatea noastra este inregistrata in scopuri de tva, decont lunar si societatea ungureasca de asemenea inregistrata cu cod valabil de tva in Ungaria. As dori sa stiu din pct de vedere al tva cum facturez? cu tva sau fara tva? net sau brut? este chiria un serviciu intracomunitar? care este locul prestarii?

va multumesc
locul prestarii serviciului este considerat a fi romania, cf art. 133, alin 4, lit. a)
astfel de operatiune in romania este scutita de tva, in conformitate cu prevederile art. 141, alin 2, lit. e)
si daca depun notificare si optez pentru facturare cu tva atunci pot face factura ungurului la net si sa fac taxare inversa?
nu, daca optati pentru taxare veti factura cu tva 24%.

repet! locul prestarii este in romania, locul unde este amplasat imobilul.

pai pentru a factura net, locul prestarii serviciului nu trebuie sa fie altul decat tara beneficiarului?
pentru a factura net locul serviciului trebuie sa fie statul membru al beneficiarului, nu romania.

daca este romania, operatiunea este taxabila in romania, cf art. 126 cod fiscal.

cititi cu atentie acest articol si art. 133.

succes!