Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit pe profit platit in plus
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit pe profit platit in plus

Bună ziua! Sunt începător pe forum.Pentru eventualele greșeli, îmi cer scuze aniticipat. Am o problemă la firmă.În trim. 4 al anului 2007 am avut chelt. mai mari decât veniturile și , cumulat pe tot anul, a rezultat impoz. pe profit plătit în plus.În 2008, in trim 2. am plătit impozit mai putin cu suma respectivă(în declarație am trecut suma corectă de plată).După cum cred că vă dați seama, am rămas cu contul 441 credtior. Cum fac sa scap de această sumă?(Se trece cumva în 758 ca venit recuperat din chelt. nedeductibile?)Vă mulțumesc pentru ajutor.
In mod normal dacă se fac inregistrările contabile corect nu ai cum să rămâi cu sold creditor în 441.
De ex:

La 31.12.2007 441 sold C 1000 unitati

La 31.03.2008
691 = 441 3000 (profit real trim 1 2008)
441 = 5121 2000 (3000-1000)

Probabil nu ai inregistrat corect impozitul trim 2.
Aș mai da cîteva amănunte pt. a fi înțeleasă bine. În declarația 101 de la finele lui 2007, la rubrica 'diferență impozit datorat am avut -10 lei.În trim. 2 am calculat impoz. 100, am plătit 90 ( 691=441 100lei; 441=531 90lei).Sold C 441=10 lei.
Sper că ați înțeles.Mulțumesc.Mi-am făcut un obicei; cât declar în declarație, atât plătesc și 441 se soldează.
aura.radulescu, utilizator
Dacă in declaratia anului 2007 erau plătiti in plus 10 lei atunci la 01.01.2008 trebuia să fie in 441 sold debitor 10 lei.
ªi atunci totul este OK.
:help:Va multumesc pentru atentia acordata subiectului, dar eu tot nu m-am lamurit.Pot sa va mai dau un exemplu?
Declaratia 101 de la finele anului 2006 (caci despre el este vorba!) arata cam asa;
Profit impozabil=1000
Impozit datorat=160
Impozit declarat prin decl.100 din cursul anului=170 (...'pe care l-am platit!' )
Diferenta impozit datorat = --10 LEI
Eu practic am intrat cu cheltuielile pe trim 4 al anului 2006, in profitul pe care l-am obtinut pana in luna oct,. Contul 441 nu are sold la finele lui 2006. ..... Deci s-a diminuat profitul pe tot anul , pentru care eu am platit impozit anticipat.Multumesc pentru atentie.Sper ca imi veti raspunde si de data aceasta!
aura.radulescu, utilizator
Declaratia 101 este corelata cu contul 441 impozit pe profit
Connform Codului fiscal art.19 profitul impozabil se calculeaza CUMULAT.

Impozitul pe profit(total)al anului 2006 sau 2007 trebuie sa se regaseasca in Creditul contului 441,iar ceea ce s-a platit pentru anul respectiv(!) trebuie sa se regaseasca in Debitul contului 441.Si atunci se vede clar ce fel de sold are 441.
Daca ramanea cu sold D,la urmatoarea plata se tinea cont de suma respectiva.
Declaratia 101 se face dupa ce s-au facut inregistrarile contabile si nu invers.

Atentie: a nu se confunda obligatia de plata cu plata efectiva.

Raman la prima mea parere ca este ceva in neregula cu inregistrarile contabile.
Fiind vorba de ani anteriori este mai complicat de corectat.
Parerea mea este sa se verifice si fisa de platitor de la Admin.Financiara.:)