Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara platita sporadic ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara platita sporadic ?

Prietena mea este divortata. Copiii au ramas in grija ei. Fostul sot plateste pensie alimentara sarind cate o luna. Am intrebat un avocat care a raspuns ca poate fi dat in judecata numai daca nu plateste consecutiv 60 de zile. Mi se pare ciudat ! Asta inseamna ca din 12 luni poate sa plateasca numai 6 luni ? O luna da si o luna nu ? Oare nu exista nici o forma de a reglementa aceasta situatie ? Cu respect . Michael
Legea este clara in acest sens neplata cu rea-credinta, timp de 2 luni, a pensiei de intretinere stabilita pe cale judecatoreasca constituie infractiunea de abandon de familie, prevazuta si pedepsita de art.305 C.pen.
Incercati sa obtineti o poprire pe salariu. Astfel ca lunar societatea la care lucreaza sa va vireze pensia alimentara datorata copilului.
Nimeni nu stie unde lucreaza fostul ei sot. Cum se poate afla asta ? Dar nu ajunge niciodata in restanta cu 2 luni consecutive. Daca este asa, inseamna ca poate sa plateasca numai 6 luni din 12 ? Sau nu conteaza daca sunt 2 luni consecutive sau nu ? Ce se poate face in acest caz ? Chiar nimic ?
Inteleg din tacerea si rasunsul evaziv pe care l-am primit ca nu se poate face nimic! Cu alte cuvinte : FRATILOR ! Daca aveti copii si nu va pasa de ei , platiti o luna da una nu ! Iese la jumatate de pret ! NU FITI FRAIERI! Asa e in Romania ! URAAAA !!!!!!!!!!!!
ContSters46325, utilizator
Din punctul meu de vedere poate fi facuta plangerea penala pentru abandon de familie. Faptul ca tatal plateste pensia 6 luni pe an este o dovada ca este ca nu-si indeplineste cu rea-credinta obligatia de intretinere prevazuta de art. 305 pct. b.
Plangere penala.

Poate sari o luna, numai daca in luna ce urmeaza plateste si restanta, altfel ceea ce plateste se cheama plata partiala, care in acesta materie echivaleaza cu o neplata.

Mai mult, in opinia mea, aceasta "inteligenta" modalitate de plata pe care a gasit-o e o dovada clara a relei credinte.
romascanu, moderator
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Intradevar exista solutii. Trebuie numai sa consult un avocat care sa reprezinte pe colega mea.