Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... ce e mai greu???
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

ce e mai greu???

buna seara am tot citit pe aici..si ma intrebam care admitere e mai grea???cea de la inm sau sng???seara buna ms
Este mai greu acolo unde esti mai putin pregatita.
tanya.br a scris:

...ma intrebam care admitere e mai grea???cea de la inm sau sng???seara buna ms

Se spune ca admiterea la INM este foarte grea.
Dar aceasta nu inseamna ca admiterea la SNG este usoara:belay:

Poate sa fie la fel de greu sau de usor, la ambele:D

Numai cel care se prezinta la examen/concurs poate sa aprecieze;)

Succes
Dacă faci parte dintre persoanele care au mai dat la INM și au reușit să facă mai mult de 50 de puncte, atunci admiterea la SNG ți se va părea floare la ureche. Iar dacă nu prea ai stat de învățat și brusc te hotărăști să te apuci pentru a susține aceste concursuri, INM-ul va fi misiune imposibilă, iar SNG-ul un obiectiv care chiar dacă nu este ușor, poate fi atins. Într-un singur an au fost subiecte grele la SNG, în 2009 (principala dificultate fiind la organizare judiciară, nu la proceduri), când nu s-au ocupat locurile și de aceea au fost nevoiți să mai organizeze o sesiune la începutul lui 2010, dar din câte știu eu această tendință de a face subiecte grele se pare că va fi evitată în viitor. Este nevoie de grefieri și nu de locuri libere. Concluzia - e mult mai ușor de intrat la SNG și chiar dacă nu ești mare jurist, dar ai totuși perseverența de partea ta, nu este deloc exclus ca să te vezi pe lista admișilor. Obligatoriu trebuie citite subiectele din anii trecuți și văzut baremul de corectare ca să-ți faci o idee despre cerințe.