Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Diminuarea indemnizatiei de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Diminuarea indemnizatiei de somaj

Este legala micsorarea cu 15% a cuantumului indemnizatiei de somaj?ce act normativ sta la baza acestei hotarari si daca el a devenit operational prin publicarea lui in Monitorul Oficial?
Legea nr. 118/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar :
Art. 5. — De la data intrarii in vigoare a prezentei legi, cuantumul indemnizatiei de somaj stabilit in conditiile prevazute de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, si aflat in plata la data intrarii in vigoare a prezentei legi sau care se stabileste ori se repune in plata dupa suspendare, potrivit prevederilor legale, ulterior datei intrarii in vigoare a prezentei legi, precum si drepturile banesti care se acorda lunar din bugetul asigurarilor pentru somaj in functie de cuantumul indemnizatiei de somaj stabilite potrivit legii se diminueaza cu 15%.
consider ca diminuarea cuantumului ajutorului de somaj nu este legala motivat de faptul ca salariatului i s-a retinut si virat in contul specific sumele legale, iar prin lege acesta nu poate beneficia, in totalitate, de dreptul sa. in rest, colegul meu are dreptate.