Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... diminuarea somajului cu 15%
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

diminuarea somajului cu 15%

Drepturile banesti prevazute la art. 72 din 75 din Legea nr. 76/2002, se diminueaza cu 15%. Inainte cuantumul indemnizatiei pentru cei care se angajau din somaj era 30% din cuantumul indemnizatie de somaj, acuma este 15% din indemnizatia diminuata cu 15%, adica daca am avut 490 lei somaj, as fi primit 147 lei, acuma primesc 15% din 420 lei, adica 63 lei, mie nu mi se pare o diminuare cu 15%, as dori sa cunosc parerea unei persoane competente, va multumesc.
neliz, utilizator
1. Asa este,Legea 118/2010 spune:
Art. 5. — De la data intrarii in vigoare a prezentei legi, cuantumul indemnizatiei de somaj stabilit in conditiile prevazute de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, si aflat in plata la data intrarii in vigoare a prezentei legi sau care se stabileste ori se repune in plata dupa suspendare, potrivit prevederilor legale, ulterior datei intrarii in vigoare a prezentei legi, precum si drepturile banesti care se acorda lunar din bugetul asigurarilor pentru somaj in functie de cuantumul indemnizatiei de somaj stabilite potrivit legii se diminueaza cu 15%.

Art. 6. — (1) Drepturile banesti prevazute la art. 72, 73.1, 74 si 75 din Legea nr. 76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, care se stabilesc ulterior datei intrarii in vigoare a prezentei legi, se diminueaza cu 15%.
2. Cred ca aplicarea prevederilor legii se face gresit de catre ANOFM. Procentul de 30% trebuie sa se aplice la indemnizatia de somaj initiala (fara diminuare) si apoi sa se aplice diminuarea de 30%. Altfel se aplica o dubla diminuare.
3. Dar la "specialistii" de la ANOFM nu ma asteptam la o interpretare corecta a legii.