Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... consilier juridic
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

consilier juridic

Poate un consilier juridic sa redacteze un act aditionla de modificarea actului constitutiv al societatii? si daca da, acesta trebuie autentificat la notariat sau este o formula de incheiere de data certa a actului?
Un consilier juridic poate redacta un act aditional de modificare a actului constitutiv al unei firme, dar incheierea de data certa nu o poate da decat un avocat; oricum va trebui sa publicati din nou actul constitutiv modificat in Monitorul Oficial, prin intermediul ORC.
avocat Cristina Popescu
Daca esti un SRL, faci o Hot AGA prin care modifici Actul Constitutiv cum vor "muschii" asociatilor, evident ca numai in limita legii si in conformitate cu vointa asociatilor exprimata in Actul constitutiv initial.
In baza Hot AGA, modifici Actul constitutiv, operatiune prin care il actualizezi si pe care il semneaza asociatii pe fiecare pagina. La sfarsitul Actului constitutiv faci o mentiune"Prezentul Act constitutiv a fosta actualizat azi___________"
Actul constitutiv actualizat il depui la ORC impreuna cu Cererea inscriere mentiuni si HOt AGA , impreuna cu alte documente( declaratii pe proprie raspundere).
Desi la ORC in cazul sediilor secundare nu se cere depunerea unui Act const. actualizat, eu iti sugerez sa faci o actualizare a acestuia, fara sa o depui, asta ca sa nu uiti de punctul de lucru la urmatoarea actualizare cand ti se va cere un Act constitutiv actualizat.
Bafta!
incheierea de data certa poate fi data si de un consilier juridic