Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Adaugarea unui nou cod caen
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Adaugarea unui nou cod caen

Buna ziua,

Vreau sa adaug un obiect secundar de activitate( caen 8690) dar nu stiu ce trebuie sa depun la ONRC?

Mentionez ca am deja un Act constitutiv actualizat publicat in M.O. in urma unei adaugari ulterioare de cod caen.
Trebuie autorizata aceasta activitate separat sau in momentul procedurii de adaugare ca ob. activitate este autorizata automat de catre ONRC?

Multumesc!
Intocmesti o Hot AGA sau o decizie asociat unic pentru modificarea Actului constitutiv si introduci aceasta noua activitate(noi activitati) in obiectul secundar. Actualizezi Actul constitutiv introducand si aceasta activitate.
Daca vrei sa te autorizezi si pe aceasta noua activitate, intocmesti o declaratie model 3, in care pe langa activitatile initiale o treci si pe cea noua. Certificatul constatator inital, emis in baza decl.model 2, il depui in original la ORC.
Te duci la ORC cu Hot AGA sau Decizie asociat unic(original, copie si contoar de cuvinte), declaratie model 3, certificatul constator vechi si Actul constitutiv actualizat si faci o cerere de mentiuni.
Daca trimiti pe cineva, ii faci imputernicire, va avea si o copie a BI/CI iar cererea de mentiuni o semnezi tu( daca esti administrator sau asociat).
Costurile ar fi de circa 300 lei
Bafta!
Multumesc mult! O saptamana excelenta!