Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Borderou de achizitii cereale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Borderou de achizitii cereale

Buna ziua. Am urmatoarea speta : Am 30 HA teren arabil pe care l-am dat in arenda la o societate comerciala care a cultivat grau. Reprezentantul societatii imi spune acum ca, arenda care mi se cuvine(in contractul de arenda se specifica ca arenda este de 30% din productia realizata) in cazul meu 1.000 kg grau/ ha * 30 HA= 30 to va fi vanduta cu factura catre o alta societate comerciala, banii care mi se cuvin fiind diminuati cu valoare TVA-ului. Eu consider ca nu este corecta aceasta abordare.Ceea ce i-am solicitat este sa-mi dea arenda adica cele 30 to de grau, eu gasind deja un cumparator care vrea sa achizitioneze graul un pret foarte bun, aceasta tranzactie reflectandu-se intr-un borderou de achizitie. Vrea sa stiu daca aceasta abordarea a mea este cea mai avantajoasa si desigur daca respecta cadrul legal.

Multumesc !
Este corecta abordarea dvs.; cel care decide cum sa vanda nu este arendasul ci proprietarul.

Daca piata mergea prost va umplea de grane.