avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Exceptia de neconstitutionalitate in cazul cu Traian ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Exceptia de neconstitutionalitate in cazul cu Traian Remes

Stie cineva la ce data s-a pronuntat Curtea Constitutionala in acest caz?
Decizia nu este publicata in Monitorul Oficial si nu am gasit nimic concludent cu privire la data pronuntarii de catre curte.
Din cate am inteles exceptia de neconstitutionalitate a fost admisa.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 16:48, 19 August 2010
Da, exceptia a fost solutionata in anul 2009.
Se pare ca s-a mai incercat inca o data invocarea aceleiasi exceptii de neconstitutionalitate dar cererea de sesizare a curtii a fost respinsa ca inadmisibila de ICCJ.Presupun acest lucru intrucat altfel nu prea ar fi logic si legal sa se respinga cererea de ICCJ.
Nu inteleg care a fost baza sustinerii ca probele ar fi fost ilegale...asa cum a mentionat massmedia...
Probabil ca massmedia, daca nu a fost nicio exceptie admisa, s-a aflat in eroare...

Totusi, amanuntul cu autorizarea sau neautorizarea de catre judecator ar putea ridica alte discutii putand exista si alta prevedere legala care sa fi fost atacata...ce insa nu rezulta de nicaieri...
Ultima modificare: Joi, 19 August 2010
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Interceptari telefonice pana la inceperea urmarii penale klaus86 klaus86 Interceptarea convorbirilor si inregistrarile audio-video pot fi incuviintate , atat in perioada urmaririi penale , cat si in etapa judecatii a procesului ... (vezi toată discuția)
Decizie a curtii constitutionale Gigel Vieru Gigel Vieru Mare rugaminte, cine imi poate da si mie decizia nr.1206 din 11.11.2008 a Curtii Constitutionale aparuta in M.O din 8.12.2008. Multumesc anticipat, am mare ... (vezi toată discuția)
Prelevare și conservare probe video sorein sorein Am fost victima unui incident într-un magazin dotat cu camere de supraveghere. Dorind să acționez în judecată magazinul (agresiune), mă bazez pe ... (vezi toată discuția)