avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj 2010 - durata mai are suplimentare de 3 luni?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj 2010 - durata mai are suplimentare de 3 luni?

Buna ziua!
Am si eu doua intrebari:
1. Persoanele care intra in somaj (normal) in cursul acestui an mai beneficiara de o prelungire a perioadei de acordare a somajului cu 3 luni fata de durata standard?
2. Baza de calcul a indemnizatiei a ramas 75% din salariul minim garantat sau a suferit si aceasta o reducere (de 15-25% sau cat spuneau)?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: anastancu , utilizator 09:01, 20 August 2010
1. Legea nr.118/2010 prevede :
Art. 5. — De la data intrarii in vigoare a prezentei legi, cuantumul indemnizatiei de somaj stabilit in conditiile prevazute de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, si aflat in plata la data intrarii in vigoare a prezentei legi sau care se stabileste ori se repune in plata dupa suspendare, potrivit prevederilor legale, ulterior datei intrarii in vigoare a prezentei legi, precum si drepturile banesti care se acorda lunar din bugetul asigurarilor pentru somaj in functie de cuantumul indemnizatiei de somaj stabilite potrivit legii se diminueaza cu 15%.

2. Nu se mai prelungeste somajul cu 3 luni .. prevederile in acest sena au fost in vigoare pana la 31.12.2009.
Multumesc mult!
Weekend placut!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj ContSters142651 ContSters142651 Spuneti-mi si mie va rog.....se taie sau nu din somaj 15 %?La TV spune ca se taie....insa pe net nu am gasit nici o informatie de acest gen... (vezi toată discuția)
diminuarea somajului cu 15% neliz neliz Drepturile banesti prevazute la art. 72 din 75 din Legea nr. 76/2002, se diminueaza cu 15%. Inainte cuantumul indemnizatiei pentru cei care se angajau din ... (vezi toată discuția)