Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj 2010 - durata mai are suplimentare de 3 luni?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj 2010 - durata mai are suplimentare de 3 luni?

Buna ziua!
Am si eu doua intrebari:
1. Persoanele care intra in somaj (normal) in cursul acestui an mai beneficiara de o prelungire a perioadei de acordare a somajului cu 3 luni fata de durata standard?
2. Baza de calcul a indemnizatiei a ramas 75% din salariul minim garantat sau a suferit si aceasta o reducere (de 15-25% sau cat spuneau)?
Multumesc anticipat!
1. Legea nr.118/2010 prevede :
Art. 5. — De la data intrarii in vigoare a prezentei legi, cuantumul indemnizatiei de somaj stabilit in conditiile prevazute de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, si aflat in plata la data intrarii in vigoare a prezentei legi sau care se stabileste ori se repune in plata dupa suspendare, potrivit prevederilor legale, ulterior datei intrarii in vigoare a prezentei legi, precum si drepturile banesti care se acorda lunar din bugetul asigurarilor pentru somaj in functie de cuantumul indemnizatiei de somaj stabilite potrivit legii se diminueaza cu 15%.

2. Nu se mai prelungeste somajul cu 3 luni .. prevederile in acest sena au fost in vigoare pana la 31.12.2009.
Multumesc mult!
Weekend placut!