Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Compensare externa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Compensare externa

Buna ziua.
Sunt o persoana juridica romana si as dori sa fac o compensare cu o persoana juridica externa (BULGARIA). As dori sa stiu daca exista o reglementare precum ca se pot face compensari externe, din punct de vedere al Ministerului de Finante.
Nu exista restrictii ssau conditii impuse in acest sens de catre autoritatile publice... compensarea este un act bilateral care se realizeaza prin vointa partilor...
Nu exista model in ceea ce priveste actul care trebuie incheiat cu privire la acest gen de compensare...
Cred ca exista ceva obligatii de raportare catre BNR...avand in vedere ca aceste compensari intra in statistica balantei de plati