Forum Discuţii juridice Executare silită Investire - Executare: exista vreun termen?
Discuție deschisă în Executare silită

Investire - Executare: exista vreun termen?

Am castigat de curand un proces civil impotriva angajatorului, urmand sa-l execut silit - acesta nedand curs hotararii desi l-am notificat prin executor.
Intrebarea mea este: Daca executarea esueaza din varii motive (nu exista conturi, sau acestea sunt goale, etc) exista un termen in care trebuie sa actionez (lichidare/insolventa) pt a nu pierde ce am castigat in instanta?
Va multumesc.
Dreptul de a cere executarea silita se prescrie in termen de 3 ani, daca legea nu prevede altfel. In cazul titlurilor emise in materia actiunilor reale imobiliare, termenul de prescriptie este de 10 ani.
Termenul de prescriptie incepe sa curga de la data cand se naste dreptul de a cere executarea silita.
freeelis a scris:

Dreptul de a cere executarea silita se prescrie in termen de 3 ani

Va multumesc pt raspuns, insa intrebarea era:
Daca executarea nu se poate face ( din lipsa de fonduri de ex.) exista un termen pt alta actiune, cum ar fi lichidarea?
Topicul v-a indus in eroare, greseala mea..
Hattori, utilizator
Da, se poate cere insolventa unei societati atunci cand debitorul, dupa 30 de zile de la scadenta, nu a platit datoria sa fata de unul sau mai multi creditori;
Valoare prag adica cuantumul minim al creantei, pentru a putea fi introdusa cererea creditorului este de 10.000 lei, iar pentru salariati, de 6 salarii medii pe economie.
Exista un termen de prescriptie pt lichidare in cazul unei executari nereusite?

Am luat la puricat sectiunea "Executare silita" si m-am linistit un pic, vazand ca si bunurile (mobile si imobile) pot fi executate.=D>
Sau ma insel?#-o
Hattori, utilizator