Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Abuz de serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Abuz de serviciu

In data de 19 08 2010 in timp ce eram la serviciu seful de sectie l-a trimis pe seful de echipa sa ne atraga atentia sa nu mai vorbim si sa nu mai radem in timp ce lucram ca ne face referat[colegul tocmai mi=a spus un banc].in semn de protest n-em legat la gura niste fasii albe de panza+scoci.La refuzul sefului de echipa de a ne face referat [sa vorbim si sa radem la o gluma nu este motiv de referat] l-a facut el.Am fost chemat la resurse umane si sanctionat.Motivul: are un comportament necorespunzator,provocand perturbarea procesului de productie in intreaga hala de productie.La audienta avuta la directorul general tot lui i s-a dat dreptate.ulterior am aflat ca seful de sectie este nepotul lui.Intreb si eu ca tot omul ce sa fac?#-o
in ce a constat sanctiunea? avertisment, diminuare salariu?
1. Ce sanctiune ati primit? Vi s-a inmanat decizia de sanctionare? In decizie scrie care este baza legala a sanctionarii?
2. O sanctiune nu se da asa, pe baza unui referat. Se face cercetarea disciplinara prealabila, se verifica ce articole din Regulamentul intern ati incalcat, se emite o decizie de sanctionare care poate fi contestata.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
5% pe o luna Am refuzat sa semnez decizia
1. Daca ati refuzat sa primiti decizia de sanctionare nu prea aveti ce sa contestati la Tribunal.
2. Eu zic sa primiti decizia si sa o contestati deoarece cred ca nu a fost intocmita cu respectarea procedurii din Codul muncii.