Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de proprietate padure
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de proprietate padure

Bunicul meu a decedat acum cativa ani , dar succesiunea inca nu s-a facut. Fratele tatalui meu a fost la primarie si si-a scos titlu de proprietate pe aceasta padure , pe numele lui . Poate sa obtina acest titlu fara a se face succesiunea si fara a avea certificat de mostenitor?
nu exista operatiunea de ,,a trece terenul pe numele lui"'ci sigur unghiul a facut cerere in temeiul uneie din legile proprietatii,iar tatal dvs nu.ICCJ s-a pronuntata in recursul in interesul legii-daca nu ai facut cerere nu iei.adresati-va comisiei locale si intrebati in baza a caror acte s-a emis titlul
Buna seara
Mama mea are o 1.35 h de padure este mostenitoare de la tatal ei si i a solicitat titlu de propietate ce apartine de primarie din care inginerul respectiv nu ia facut inca titlu de propietate retinind dosarul mai bine de 3 ani caşi 4 aproape luna de luna mama mea merge la primarie si o amina de fiecare data cu o alta minciuna.
La momentul actual dosarul cu toate documentele ce detin de teren inca il are acest inginer spunind ca a aparut o lege ca nu se mai face titlu pe padure, apartine de judetul Iasi.
Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati unde sa ma informez daca este adevarat si unde sa depun eu dosarul finind fica avind in vedere ca mama mea este in virsta se 84 de ani si i se inchid portile la primarie, va multumesc.