Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Torrent
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Torrent

E legal să downloadezi torrente ?

Singurul contact cu utilizatorul e:
- cu softul de download: bitTorrent/uTorrent
- cu siteul de torrente
Niciunde nu se specifică cum că ar trebui să fii de acord cu ceva.

Există aici o discuţie din 2006. Atât am putut obţine. [ link extern ]
Aici sunt condiţiile de instalare ale programului: [ link extern ]

Mă interesează politica adoptată de România cu privire la acest aspect.
Mulţumesc.

LaterEdit: Presupun că probleme cu licenţa ar fi dacă un user ar da posibilitatea altora să ia conţinut fără permisiunea autorului, însă dacă se setează upload limit: 1kb/s şi respectivii ar aştepta să downloadeze acel conţinut într-o lună (2362,5 MB) ceea ce ar fi cam dificil (probabil 1% vor aştepta), ar schimba cu ceva asta ?
m1ha1g, utilizator
Orice modalitate de descarcare de continut ilicit de pe net, indiferent de mod (torrent, DC++, ODC etc) este si va fi ilegala. Cat timp muzica, fimele, programele pe care le descarcati sunt protejate torrentul dvs este ilegal, nu numai in Romania, dar in toata lumea civilizata.
Singura posibilitate ca torrentul sa fie legal ar fi ca continutul descarcat sa fie neprotejat.
şi atunci de ce nu închid oamenii pentru asta ?
Ce se înţelege prin această protecţie ?
conform AIMR doar punerea la dispozitie este incrimitata. si din punct de vedere tehnic si legal, consider ca au dreptate.

niciun utilizator care face download nu are de unde sti, in prealabil, daca cel care pune la dispozitie are sau nu drept de proprietate, sau dispozitie asupra creatiei.

[ link extern ]
Nu intri la puscarie pt cateva filme si 10-20 de melodii. E nitel mai complicat, dar daca te prinde si reuseste sa dovedeasca ca ai descarcat si uploadat cantitati mari de material protejat, poti sa ajungi si dupa gratii.
Daca faci doar download, fara upload, fara vanzari de cd/dvd-uri sau alte chestii similare, e foarte greu, aproape spre imposibil sa dovedeasca ca ai comis o fapta incriminata de lege.

Dar, avand in vedere ca pentru a face download e nevoie de upload, pot sa te prinda destul de usor :D.