Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Descarcare filme de pe site-uri de tip rapidshare, ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Descarcare filme de pe site-uri de tip rapidshare, fileserve, etc.

Buna seara,
Imi cer scuze daca va deranjez, dar as avea si eu nevoie de un raspuns cat mai avizat in legatura cu legalitatea descarcarii de filme( carti, muzica) de pe site-uri de tip rapidshare, fileserve, etc... Mentionez ca acest tip de site-uri are doua variante: una pentru userii cu cont( premium) si alta pentru cei care descarca gratis( free)... Este o problema la care ma gandesc de ceva timp si as vrea sa stiu care este platforma legala in ceea ce o priveste... Mi s-ar parea destul de ciudat ca un utilizator de rand al internetului sa fie acuzat de ceva atata timp cat aceste site-uri isi permit sa publice si sa dea posibilitatea de descarcare gratuita a diferitelor produse... Ce spune legea noastra in legatura cu acestea?!?

Va multumesc mult,
Mirela
site-urile in cauza nu pun nimic(ei doar ofera spatiu de stocare)... tu ca utilizator pui ce vrei pe site-ul respectiv...deci prin urmare esti raspunzator pt ceea ce incarci...

legal...trebuie citit ToS-ul(Terms of use) si PP(Privacy Policy) site-urilor in cauza

advsys, utilizator
advsys a scris:

site-urile in cauza nu pun nimic(ei doar ofera spatiu de stocare)... tu ca utilizator pui ce vrei pe site-ul respectiv...deci prin urmare esti raspunzator pt ceea ce incarci...

legal...trebuie citit ToS-ul(Terms of use) si PP(Privacy Policy) site-urilor in cauza

Va multumesc pentru raspuns, dar eu ma refeream la cel care descarca, nu la cel care incarca( adica de exemplu, eu gasesc un film care e pus pe rapidshare si pot sa il descarc apasand pe free- sunt eu vinovata sau doar cel care a pus pe rapidshare)?
Descarcarea nu este infractiune, raspandirea este. Spre deosebire de aceste servicii de tip rapidshare, descarcarea din retele tip DirectConnect sau Torrent presupune raspandirea in reciprocitate de fisiere, deci nu sunt recomandate.
eumarian a scris:

Descarcarea nu este infractiune, raspandirea este. Spre deosebire de aceste servicii de tip rapidshare, descarcarea din retele tip DirectConnect sau Torrent presupune raspandirea in reciprocitate de fisiere, deci nu sunt recomandate.

Va multumesc mult pentru raspuns!
eumarian a scris:

Descarcarea nu este infractiune, raspandirea este. Spre deosebire de aceste servicii de tip rapidshare, descarcarea din retele tip DirectConnect sau Torrent presupune raspandirea in reciprocitate de fisiere, deci nu sunt recomandate.

Ati dori sa dati detalii? Deci sa inteleg ca torrentele nu sunt recomandate, dar rapid share da? Si la urma urmei, nu este un soi de complicitate intre toti cei 3: cel care pune spatiul al dispozitie, cel care face upload si cel care face download? Totusi sunt o gramada de site-uri de tip warez pe net, si nimeni nu le interzice. Deci pe undeva, in mod tacit, se accepta lucrul asta. Ma indoiesc ca pe respectivele site-uri toate filmele, cartile si programele sunt cumparate cu licenta pe bani multi si apoi daruite gratuit din altruism restului lumii B-)