Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cadastru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cadastru

buna ziua! detin un teren in afara Bucurestiului si am nevoie de sfatul dvs. Un vecin de pe o latura a terenului, imi cere semnatura pe motiv ca trebuie sa isi faca cadastrul iar acest vecin incearca sa ia de la toti vecinii lui de teren, o hartie semnata de fiecare dintre noi, prin care sa recunoastem ca nu ne-a incalcat proprietatea.
este firesc cand faci cadastrul, sa ceri semnatura de la toti vecinii ca nu le-ai incalcat proprietatea, ce se petrece? cumva si-a gasit mai mult teren decat in acte si oare din acest motiv cere hartia cadastristul???

multumesc
este o procedura fireasca in cazul in care din masuratori a reiesit o toleranta de pana la 5% (diferente de masuratori). Procedura este reglementat de Legea cadastrului.
eu va sugerez sa nu va dati acordul pana nu aveti dvs cadastrul facut pt propriul teren.
NU. nu va dati acordul pentru nimic in lume.
Mergeti si dvs. paralel cu cadastru.
EU am facut =prostia asta= si acum sunt in proces de granituire cu " bunul "meu vecin.
Facerea de bine.....X-(
Doamna Silvia are dreptate.
O ruda si-a intabulat terenul acum cativa ani, iar acum cand am facut si eu intabularea am descoperit ca situatia de pe teren nu corespunde cu cea din acte. Ruda noastra nu a avut nici o pretentie in ce priveste cei cativa mp de teren in discutie, dar a cerut sa-i refacem cadastrul pe cheltuiala noastra.
Ca sa va lamuriti mai bine cititi Ordinul nr. 134 din 26 martie 2009 emis de Agentia Nationala de Cadastru si Publicitate Imobiliara.