Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... solutionare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

solutionare

Buna ziua,
Ce inseamna admite in parte cererea?
Adica instanta constata ca nu sunteti indreptatit sa primiti chiar tot ceea ce ati cerut, ci numai o parte din solicitare.
Asta se intampla de regula la cererile cu mai multe capete, unde instanta poate admite numai unele capete de cerere.
Suntem singurii creditori si am cerut numai plata debitului( care a fost achitat intre timp )si penalitatile....
@alina_cj
Pentru a primi un raspuns concret si pentru a evita orice speculatie care nu v-ar ajuta sa intelegeti "solutia pronuntata de catre instanta", ar fi indicat sa ne citati continutul solutiei " admite in parte cererea si............."???
Inseamna ca instanta a admis partial suma de bani pe care ati solicitat-o. Exemplu: ati cerut plata creantei de1000 lei, plus penalizari de 500 lei...s-a admis doar creanta de 1000 lei.

Av. Adrian Albu SCA MOROIANU, ALBU & IORDANESCU
Adrian ALBU, Avocat