Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... intreprindere individula - trebuia sa depun declaratii ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

intreprindere individula - trebuia sa depun declaratii le pensii pana azi?

am o intreprindere individuala - magazin mixt-fara angajati,si pana acum nu am platit contributie la pensie....eu trebuie sa depun declaratiile astea care se cer pana astazi?..mersi de raspuns!
bpsrm, utilizator
Da ca I.I. se depun declaratii pentru CAS si contributie somaj, pentru contributie sanatate ramane valabila vechea declaratie.
Ca si I.I. , eu am depus declaratia la Casa Judeteana de pensii, si m-am asigurat pentru tot anul. Am platit contributiile, urmand ca in aceasta luna sa achit c/v aferenta lunii august. Daca am deja un contract, mai trebuie sa depun alta declaratie? Idem si cu CASS, unde am un contract la care am achitat deja pentru doua trimestre. Normal, se pune si problema respectarii contractelor
si care este cota pe care o voi plati........ca aud de 10,5 sau de 31,3%?
Cota de CAS este 10,5% venitul net
culmea e ca am sunat la casa de pensii iar un domn de acolo caruia i-am explicat situatia mea a zis ca eu nu am treaba cu OUG 58 ci trebuie sa depun declaratie pe L19 a pensiilor....dumneazeu sa ii mai inteleaga!