Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce venituri trebuie sa ma ca sa-mi fie incredintat ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce venituri trebuie sa ma ca sa-mi fie incredintat copilul

intentionez sa divortez, sotul meu este asociat unic si nu detine contract individual de munca, nu stiu exact care ii spunt veniturile lunare. vreau ca baiatul de 2 ani si jumatate sa-mi fie mie incredintat. mentionez ca venitul meu lunar net este de 1500 ron
intr-un caz de divort acordarea custodiei minorului rezultat in urma casatoriei nu tine numai de veniturile realizate de parintele caruia ii este incredintat.
eu nu am proprietate, noi locuim acum intr-un apartament de 3 camere care este proprietatea sotului dinaintea casatoriei. eu in urma divortului ar trebui sa ma mut la parinti mei care sunt pensionari si care ma vor sustine in cresterea copilului .
vroiam sa stiu daca venitul pe care eu il am este suficient pentru a-miincredinta copilul.
da ,este suficient,va doresc succes si sa luptati pt. baietelul d-voastra.
Veniturile d-voastra sunt numai un element de care instanta va tine cont atunci cand va hotari cui incredinteaza copilul; se urmareste interesul superior al minoruluidin toate punctele de vedere. La varsta copilului d-voastra este greu de crezut ca o instanta il poate incredinta tatalui; de asemenea, veniturile d-voastra sunt suficient de mari astfel incat acestea sa nu constituie un impediment.
avocat Cristina Popescu
va multumesc frumos