Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... cumul de functii
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

cumul de functii

buna ziua! lucrez in primarie de 5 ani in functia de referent de specialitate, treapta 2, studii medii in cadrul compartimentului contabilitate. conform uo.63/2010 privind restructurarea posturilor am fost mutata la compartimentul situatii de urgenta in fuctia de referent situatii de urgenta plus atributii de guard, aceeasi treapta profesionala 2 si aceleasi studii medii. mentionez ca am absolvit studii superioare de lunga durata cu diploma de licenta anul acesta, eliberandu-mi-se o adeverinta care tine loc de diploma, adeverinta care nu mi s-a luat in considerare la serviciu. as dori sa ma lamuriti daca este corecta incadrarea si daca este vorba despre cumul de functii.
va multumesc frumos! mentinez ca nu sunt functionar public.
lorymiha, utilizator
Ce facultate ati absolvit?
am absolvit facultatea de drept si administratie publica specializarea drept.
multumesc frumos!
Nu este normal.Trebuie sa fi promovata pe baza adeverintei si se transforma postul in post cu studii superioare.Dai un examen se trimite pentru aprobarea transformarii postului la ANFP si gata joaca.Parerea mea!
Nu poate fi vorba de cumul de functii atata timp cat ati fost mutata in biroul respectiv.Ordonatorul de credite poate sa va dea ca sarcini de serviciu in fisa postului atributii din 2 birouri.
BUNA ZIUA! MAI AM O SITUATIE NECLARA: PRIN FISA POSTULUI LA ATRIBUTIILE GUARDULUI MI S-A TRASAT SI SARCINA DE A FACE CURATENIE IN LOCALUL PRIMARIEI SI SA APRIND FOCURILE IN BIROURI PE TIMPUL IERNII DE LA ORA 5(DIMINEATA), APOI SA-MI EXERCIT ATRIBUTIILE DE SITUATII DE URGENTA IAR DUPA ORA 4 SA FAC CURATENIE IN BIROURI SI SA INCUI PRIMARIA. AS DORI SA STIU DACA ESTE NORMAL SI POSIBIL SI CE ATRIBUTII ARE UN GUARD IN ADMINISTRATIA PUBLICA LOCALA. MENTIONEZ CA NU AVEM PRINS IN ORGANIGRAMA POST DE INGRIJITOR. TOATA ACEASTA SITUATIE S-A CREAT DATORITA FAPTULUI CA UNII AU TREBUIT SA PLECE DIN PRIMARIE IN URMA RESTRUCTURARILOR, IAR EU TREBUIA SA MA NUMAR PRINTRE EI, IAR ASTA E CA UN FEL DE RAZBUNARE DIN PARTEA VICEPRIMARULUI, SI AS DORI SA STIU DACA ESTE NORMALA ACEASTA SITUATIE. MENTIONEZ CA INCA NU AM SEMNAT FISA POSTULUI. VA MULTUMESC FOARTE MULT PENTRU LAMURIRI.