Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

ce conditii trebuie sa indeplinesc pentru a intra in concediu fara plata?care este perioada maxima?stima
Codul muncii Art. 148. - (1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Atat Codul Muncii, cat si CCMN nu prevad o durata maxima de acordare a CFP ... exceptie facand situatia privind pregatirea si sustinerea lucrarii de diploma in invatamantul superior, cand salariatii au dreptul la 30 de zile concediu fara plata, acordat o singura data.Acest concediu se poate acorda si fractionat, la cererea salariatului.