Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Norme aplicare indemnizatia crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Norme aplicare indemnizatia crestere copil

Vechea lege stipula 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni limitat la 600-4.000 ron. Conform noi legi cu aplicabilitate din iulie 2010 se diminueaza cu 15% limita minima ramane la 600 ron.

ce se diminueaza cu 15%?
- 85% devine 70%?
-maximul de 4.000 devine 3.600?

Cuantumul indemnizatiilor acordate in temeiul art. 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele care se afla in plata la data intrarii in vigoare a prezentei legi se diminueaza cu 15%.

Prin urmare, se stabileste cuantumul indemnizatiei si apoi se face dimuarea cu 155 a valorii acesteia.
procentul ramane acelasi.suma primita e mai mica fiindca veniturile din care se calculeaza se reduc cu 15%.