Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 333/2003 (paza/plata in mediul rural pensionar ?)
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 333/2003 (paza/plata in mediul rural pensionar ?)

Buna ziua !Daca tatal meu are 70 de ani,pensionar,domiciliul in Roman/Neamt si are si o casa batraneasca la tara(mediul rural)trebuie sa presteze paza in sat? Dar trebuie sa plateasca paza? Multumesc !
Dupa aparitia Legii 9/2007 care modifica Lg 333/2003 paza sa se face doar de catre paznici angajati in cadrul aprimariei si platiti din bugetul local. Deci nu se mai fac zile de paza din partea cetatenilor. Consiliul local poate institui "taxa pentru paza comunala" aceasta va fi o taxa speciala conform prevederilor codului fiscal care va fi platita de toti cetatenii comunei cu exceptia celor scutiti prin lege (Cod fiscal - Art. 284. - (1) Impozitul pe clădiri, impozitul pe teren, impozitul pe mijloacele de transport*) , taxa pentru eliberarea certificatelor, avizelor şi autorizaţiilor, precum şi alte taxe prevăzute la art. 282 şi art. 283 nu se aplică pentru:
a) veteranii de război;
b) persoanele fizice prevăzute la art. 1 al Decretului-lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum şi celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, republicat, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi în alte legi. ).
Multumesc frumos ! Unde pot afla care e taxa ?Banuiesc ca doar de la sursa....Multumesc.Pensionarii nu au nici o facilitate ,reducere?
Legea nu prevede posibilitatea acordarii de reduceri/scutiri pt pensionari.Totusi exista consilii locale care au acordat. Trebuie sa intrebati la primarie
s_mari, utilizator