avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Ce se intampla daca nu platesti amenzile ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Ce se intampla daca nu platesti amenzile contraventionale?

Ce se intampla daca cineva refuza sa plateasca amenzile contraventionale date de catre politie. Am inteles ca cele de circulatie au alt regim ca cele date pt. scandaluri, iar daca nu le platesti in termen de 30 de zile te pun ma munca in folosul comunitatii,iar daca refuzi faci puscarie. E adevarat?
Aceste amenzi se prescriu cu timpul ?
Cel mai recent răspuns: xuser , utilizator 21:04, 27 August 2010
E adevarat.
Se pot prescrie, dar nu lasa ei sa se implineasca termenul.
Daca primiti o citatie pt transformarea amenzii ( in munca in folosul comunitatii) platiti urgent si prezentati chitanta la primul termen, altfel mergeti la spatii verzi:)
Succes!
Dupa cat timp se primeste aceea hartie de mers la munca? Daca nu ma duc ce se intampla?
Transformarea amenzii se solicita de catre I.P.J. si instanta decide daca admite cererea.
Deci va fi un proces.
Veti primi o citatie. In acel moment mergeti si platiti amenda si depuneti chitanta la termenul de infatisare la proces.
Dureaza ca orice proces, dar recomandabil e sa faceti ce v-am spus.

Daca instanta admite solicitarea, si va obliga la munca in folosul comunitatii pe care refuzati sa o prestati, e posibil sa faceti puscarie.

Daca stiati ca nu veti plati amenda sau aplicarea ei a fost abuziva, de ce nu ati contestat-o?
Nu e vorba de mine, e vorba despre cei care m-au agresat...
Eram curios daca vor pati ceva...
Ultima modificare: Vineri, 27 August 2010
xuser, utilizator
nu prea lasa organele statului sa se prescrie amenzile. ..

Alte discuții în legătură

Citatie claudiapetri claudiapetri am nevoie de ajutor poate ma ajutati nu am mai ptimit pana acum nici o citatie si nu stiu ce sa fac am o primit o citatie pe care scrie asa in calitate de ... (vezi toată discuția)
Transformare amenda contraventionala thm thm salutare,am si eu o rugaminte,am primit o citatie si nu inteleg ce inseamna: sunt chemat in instanta in calitate de intimat in proces cu IJP care este in ... (vezi toată discuția)
Amenda penala neplatita se prescrie? ContSters278981 ContSters278981 Salut!Am primit in 20.10.2010 o amenda penala si pana acum nu am platito.Acum cateva zile am fost la Finante sa vad ce se mai intampla cu amenda..ma cautat pe ... (vezi toată discuția)