Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Ce se intampla daca nu platesti amenzile ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Ce se intampla daca nu platesti amenzile contraventionale?

Ce se intampla daca cineva refuza sa plateasca amenzile contraventionale date de catre politie. Am inteles ca cele de circulatie au alt regim ca cele date pt. scandaluri, iar daca nu le platesti in termen de 30 de zile te pun ma munca in folosul comunitatii,iar daca refuzi faci puscarie. E adevarat?
Aceste amenzi se prescriu cu timpul ?
E adevarat.
Se pot prescrie, dar nu lasa ei sa se implineasca termenul.
Daca primiti o citatie pt transformarea amenzii ( in munca in folosul comunitatii) platiti urgent si prezentati chitanta la primul termen, altfel mergeti la spatii verzi:)
Succes!
Dupa cat timp se primeste aceea hartie de mers la munca? Daca nu ma duc ce se intampla?
Transformarea amenzii se solicita de catre I.P.J. si instanta decide daca admite cererea.
Deci va fi un proces.
Veti primi o citatie. In acel moment mergeti si platiti amenda si depuneti chitanta la termenul de infatisare la proces.
Dureaza ca orice proces, dar recomandabil e sa faceti ce v-am spus.

Daca instanta admite solicitarea, si va obliga la munca in folosul comunitatii pe care refuzati sa o prestati, e posibil sa faceti puscarie.

Daca stiati ca nu veti plati amenda sau aplicarea ei a fost abuziva, de ce nu ati contestat-o?
Nu e vorba de mine, e vorba despre cei care m-au agresat...
Eram curios daca vor pati ceva...
xuser, utilizator
nu prea lasa organele statului sa se prescrie amenzile. ..