Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Transformare amenda contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Transformare amenda contraventionala

salutare,am si eu o rugaminte,am primit o citatie si nu inteleg ce inseamna:
sunt chemat in instanta in calitate de intimat in proces cu IJP care este in calitate de petent pentru fond-plangere contraventionala transformare amenda.
Si ce as putea sa patesc?
Va multumesc
dvs ati avut o amenda contraventionala, nu ati platit-o si se transforma in zile de munca in folosul comunitatii.. eu zic sa faceti rost de bani si sa achitati amenda si sa duceti dovada platii la judecatorie.. iar daca a-ti platit-o deja duceti dovada si cererea de transformare in zile munca va fi respinsa
Petre Enache, Avocat
Faceti urgent rost de bani pentru ca in momentul in care va veti prezenta in instana sa faceti cu chitanta dovada achitarii amenzii sau in cel mai rau caz,solicitati inca un termen, cat mai lung ,pentru a putea achita amenda .Altfel, amenda dvs.,in caz contrar,de neplata,va fi transformata in zile de munca in folosul comunitatii.