avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carnete de munca si posturi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carnete de munca si posturi

am doua intrebari

1) Carnetele de munca vor mai trebui completate pe hartie sau vor fi in format electronic din 2011? Si trebuie urmat inca vreun curs la ITM ptr completarea lor pe hartie?

2) Ce posturi sunt ptr departamentul de resurse umane? Inspector resurse umane, manager resurse umane..etc?

Cel mai recent răspuns: AnnaMaria_ru , utilizator 10:55, 30 August 2010
1. Carnetele de munca nu vor fi in format electronic , in prezent legislatia prevede abrogarea Decretului nr.92/1976 incepand cu 01.01.2011 ....pentru a completa in carnetele de munca va trebuie curs de inspector resurse umane si acreditare de la ITM.

2. Si postul de referent resurse umane intra in departamentul de resurse umane ....
1. Nu mai este nevoie de carnet de munca deoarece de la data de 01.04.2001 toti angajatorii trimit la Casa de Pensii (si la Sanatate si la Somaj) declaratiile lunare nominale.
2. Astfel stagiul de cotizare pentru pensie este evidentiat la Casa de Pensii care are obligatia legala sa va trimita anual, prin posta, Certificatul cu stagiul de cotizare si punctajul anual.
freeelis a scris:

1. Carnetele de munca nu vor fi in format electronic , in prezent legislatia prevede abrogarea Decretului nr.92/1976 incepand cu 01.01.2011 ....pentru a completa in carnetele de munca va trebuie curs de inspector resurse umane si acreditare de la ITM.

2. Si postul de referent resurse umane intra in departamentul de resurse umane ....



Multumesc de raspunsuri


Asta inseamna ca nu mai trebuie facut un curs la ITM ptr a obtine dreptul de a scrie in carti nu? Ca asa auzisem si nu m-a putut lamuri nimeni

Cursul de inspector resurse umane il am dar acreditarea inca nu....
1. Pentru a opera inregistrari in carnetul de munca nu se face un curs special la ITM.
Aceasta se invata la cursul de inspector RU.
2. La ITM se da numai un test si daca il luati vi se da acreditarea de catre ITM.
3. Luati legatura cu ITM de care apartineti pentru a vedea cand are loc o testare si sa va inscrieti si dvs.
Ultima modificare: Luni, 30 August 2010
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
multumesc!=D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valabilitate curs adinagea adinagea Buna ziua, Am un angajat la resurse umane care a facut un curs de inspector RU in 2005 (la o firma particulara), dar nu a obtinut atestaul de la ITM. Mai ... (vezi toată discuția)
Activitatea de resurse umane pe firma-autorizatie itm (???) pacepa_2001 pacepa_2001 Buna ziua. Pentru a desfasura activitatea de resurse umane pe o firma, am nevoie de o autorizatie de la ITM?Mai concret, o firma de consultanta in domeniul ... (vezi toată discuția)
Modificare functie oana_adriana_ghita oana_adriana_ghita M-am angajat in august 2008 pe postul de referent resurse umane si am lucrat pana in iunie 2009.Acum ca sa-mi inchida cartea de munca cei de de la Itm spun ca ... (vezi toată discuția)