Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... sediu expirat
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

sediu expirat

Buna ziua. Am deschis o actiune in instanta impotriva unui debitor al meu si la primul termen am aflat ca are sediul expirat si instanta a stabilit un alt termen pt comunicarea sediului actual. Cum procedez daca ei la Oficiul Registrului Comertului nu au comunicat un alt sediu? Va multumesc
(1) La cererea oricarei persoane interesate, precum si a Oficiului National al Registrului Comertului, tribunalul va putea pronunta dizolvarea societatii in cazurile in care:
c) societatea si-a incetat activitatea, nu are sediul social cunoscut ori nu indeplineste conditiile referitoare la sediul social sau asociatii au disparut ori nu au domiciliul cunoscut sau resedinta cunoscuta;
...conform art 237 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale, republicata.
Puteti sa cereti dizolvarea societatii si ulterior desemnarea unui lichidator.
prin citarea debitorului intr-un ziar