Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale intrebare?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

intrebare?

Ce se intampla daca imi expira contractul de inchiriere pe sediul social
Ce risc si ce act normativ prevede asta?
E bine sa duceti la registrul comertului un act aditional de prelungire a contractului de inchiriere pentru actualul sediu social sau sa declarati un alt sediu. O firma fara sediu nu exista.
Art. 237. - (1) La cererea oricărei persoane interesate, precum şi a Oficiului Naţional al Registrului Comerţului, tribunalul va putea pronunţa dizolvarea societăţii în cazurile în care:
c) societatea şi-a încetat activitatea, nu are sediul social cunoscut ori nu îndeplineşte condiţiile referitoare la sediul social sau asociaţii au dispărut ori nu au domiciliul cunoscut sau reşedinţa cunoscută;
Legea 31/1990
daca functioney cu un sediu expirat se poate considera acesta ca fictiv?
daca da argumentati va rog