Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de prestari servicii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de prestari servicii

daca un om este incadrat cu contract de prestari servicii are dreptul la concediul de odihna? Va multumesc
NU.
In acest caz nu vorbim despre o subordonare angajator-salariat reglementata de dreptul muncii, ci de o colaborare prestator-beneficiar, reglementata de dreptul comercial (sau civil).
PUFACONT a scris:

daca un om este incadrat cu contract de prestari servicii are dreptul la concediul de odihna? Va multumesc

Nu are dreptul la concediu de odihna, intrucat activitatea desfasurata in baza unui astfel de contract nu-i confera calitatea de angajat.
Codul Civil este cel care reglementeaza astfel de contracte.
1. Avand conventie civila de prestari servicii este colaborator, pe picior de egalitate,cu beneficiarul de prestatii, deci nu trebuie sa ii ceara voie sa faca o pauza pentru a se odihni.
2. Poate face o scrisoare in care ii spune ca in perioada de la... pana la... nu va mai presta servicii fiind in concediu.
Se poate face un act aditional la acel contract prin care sa se prevada ca in perioada respectiva nu va presta nicio activitate in folosul beneficiarului.