avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 361 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... contraventie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

contraventie

In sensul prevederilor art. 11 din regimul juridic al contraventiilor ce se intelege prin "iresponsabilitate" si "prin constrangere morala" ?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:56, 18 Noiembrie 2007
iresponsabilitate=adica lipsa de raspundere intr-o masura sau alta (minoritate, alienat mintal etc.)
constrangere morala = opreste un delict prin comiterea unui alt delict...
cel putin asa am invatat acum la drept penal la fakultate :D
sper sa te ajute raspunsul meu :D
Constrangere morala - presiunea exercitata prin amenintarea cu un pericol grav, pentru persoana faptuitorului ori a alutia sub influenta careia cel amenintat savarseste o fapta prevazuta de legea penala.
Iresponsabilitate: starea de incapacitate psiho-fizica a unei persoane care nu poate sa-si dea seama de semnificatia sociala a actiunilor sau inactiunilor sale ori nu poate fi stapana pe ele.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Licenta vasile.roberto vasile.roberto Buna ziua,am si eu nevoie de cateva informatii cu privire la tema de licenta \"cauzele care inlatura caracterul penal al faptei\" . Unde le pot ... (vezi toată discuția)
Caz penal cristi p cristi p se poate raspunde penal daca este bolnav psihic? (vezi toată discuția)
Noul cod de procedura penala bcory bcory Buna seara, As dori sa aflu informatii suplimentare referitoare la urmatoarele 2 aspecte: 1) notiunea de arest la domiciliu in contextul noului cod de ... (vezi toată discuția)