Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... contraventie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

contraventie

In sensul prevederilor art. 11 din regimul juridic al contraventiilor ce se intelege prin "iresponsabilitate" si "prin constrangere morala" ?
Va multumesc.
iresponsabilitate=adica lipsa de raspundere intr-o masura sau alta (minoritate, alienat mintal etc.)
constrangere morala = opreste un delict prin comiterea unui alt delict...
cel putin asa am invatat acum la drept penal la fakultate :D
sper sa te ajute raspunsul meu :D
Constrangere morala - presiunea exercitata prin amenintarea cu un pericol grav, pentru persoana faptuitorului ori a alutia sub influenta careia cel amenintat savarseste o fapta prevazuta de legea penala.
Iresponsabilitate: starea de incapacitate psiho-fizica a unei persoane care nu poate sa-si dea seama de semnificatia sociala a actiunilor sau inactiunilor sale ori nu poate fi stapana pe ele.