Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrarea contractelor externe
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrarea contractelor externe

Subiectul se refera la ordinul 1415 publicat in 17 octombrie 2007. Cateva nelamuriri ar fi urmatoarele:

1. Contractele externe de servicii ce nu mai sunt valabile trebuie inregistrate? Si daca da, fiind mai prudent, in ce termen? In 15 zile d la data intrarii in vigoare a ordinului? :-/
2. Care sunt penalitatile in cazul nerespectarii ordinului 1415? Cele mentionate in codul de procedura fiscala? Adica minim 12.000 RON pe contract neinregistrat?! :O
3. Este necesara si depunerea unei copii a contractului odata cu decalaratia aferenta? :(

Înregistrarea contractelor încheiate cu persoane nerezidente

În Monitorul Oficial nr. 699/2007 a fost publicat OMEF nr. 1.415/2007 privind procedura de
înregistrare a contractelor încheiate între persoane juridice române si persoane juridice sau
fizice straine nerezidente.

Reamintim ca in baza prevederilor pct. 21, alin. (1) din Normele metodologice în aplicarea
Titlului I Cod fiscal, aprobate prin HG nr. 44/2004, cu modificarile din HG nr. 1.861/2006, de
la 1 ianuarie 2007, a fost reintrodusa obligativitatea înregistrarii contractelor externe la
autoritatile fiscale.

Astfel, persoanele juridice române, beneficiare al unor prestari de servicii de natura
activitatilor de lucrari de constructii, de montaj, activitatilor de supraveghere, activitatilor de
consultanta, de asistenta tehnica si a oricaror alte activitati, executate de persoane juridice sau
fizice straine nerezidente, au obligatia sa înregistreze contractele încheiate cu acesti
parteneri la organele fiscale teritoriale în a caror raza persoanele juridice române îsi au
domiciliul fiscal.

Exceptie fac contribuabilii mari si mijlocii, care vor înregistra contractele la organul
fiscal competent pentru administrare.
Contribuabilii în aceasta situatie vor depune la organul fiscal competent, „Declaratia de
înregistrare a contractelor initiale/aditionale (conexe) încheiate cu persoane straine
nerezidente”.

Declaratia se depune în termen de 15 zile de la data încheierii contractelor. Orice modificari
ulterioare a datelor declarate initial se vor notifica, de asemenea, în termen de 15 zile de la
data producerii acestora, printr-o noua declaratie.
Scopul acestei obligatii este de a urmari înregistrarea si impozitarea potentialelor sedii
permanente ale nerezidentilor care sunt parte în contracte al caror obiect este cel putin unul
din serviciile enumerate mai sus. Autoritatile fiscale vor organiza evidenta informatizata a
contractelor în Registrul contractelor încheiate cu persoane nerezidente.

Atentie!!! În temeiul art. 53 din Codul de procedura fiscala, contribuabilii sunt obligati sa
furnizeze periodic organelor fiscale informatii referitoare la activitatea desfasurata.
In baza prevederilor art. 219, alin. (1), lit. f), coroborat cu art. 219, alin. (2), lit. c) din Codul
de procedura fiscala, nerespectarea obligatiei de a furniza periodic organelor fiscale informatii
referitoare la activitatea desfasurata constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la
2.000 lei la 3.500 lei, pentru persoanele fizice, si cu amenda de la 12.000 lei la 14.000 lei,
pentru persoanele juridice.

Prin urmare, având in vedere faptul ca in preambulul OMFP 1.415/2007 privind
procedura de înregistrare a contractelor încheiate între persoane juridice române si
persoane juridice sau fizice straine nerezidente, se mentioneaza ca acesta este emis în
temeiul prevederilor art. 53 din OG nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala,
republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, amenzile pentru neinregistrarea
contractelor vor fi cele mentionate anterior (de la 12.000 lei la 14.000 lei, pentru
persoanele juridice).
Multumesc de raspuns... :) intre-timp m-am documentat mai bine :D

...oricum HG 1861 nu cred ca readuce obligativitatea inregistrarii contractelor externe... pentru ca la obligativitatea inregistrarii nu s-a renuntat niciodata, Decizia 3 nefiind niciodata abrogata, ea fiind chiar si in prezent in vigoare.

Oricum, avand in vedere ca prevederile Codului Fiscal prevaleaza orice alte legi, acum exista obligativitatea inregistrarii tuturor contractelor de servicii.
A fost abrogat OMEF 1415/2007 privind inregistrarea contractelor externe.
A fost publicat si este in vigoare OMEF 2310/03.12.2007 privind inregistrarea contractelor externe.Inregistrarea contractelor la organul fiscal se realizeaza prin intermediul unei declaratii ce se depune la organul fiscal in termen de 30 de zile de la data incheierii contractelor.Sanctiunile in cazul neindeplinirii obligatiei de inregistrare a contractelor sint amenda de la 1000 la 5000 lei pentru persoanele juridice si amenda de la 100 la 500lei pentru persoanele juridice.
nu se declara contractele cu nerezidentii care nu mai sunt valabile...si probabil a 2-a intrebare se referea la amenda..nu la penalitati...nici nu mai exista termenul de penalitati..acum se utilizeaza termenul majorari de intarziere
Buna ziua,

Firma noastra este membru al unui grup multinational.
In prezent avem incheiate 3 contracte prin care 3 alte firme din grup presteaza pentru noi servicii de consultanta, management, iar durata acestor contracte este de un an cu posibilitatea de reinoire automata.
Din partea acestor firme, vin diverse persoane, la 2 saptamani, in ultima perioada mai rar, la 1 luna - 2 luni, pentru sedinte, raportari.
Modul de colaborare cu ei este:
- intalnirile periodice;
- si raportari pe care le furnizam noi sau solicitarile pe care le primim de la ei,
in legatura cu activitatea pe care o presteaza firma noastra in Romania.
Va rugam sa ne precizati daca:
- aceste firme trebuie sa-si deschisa sediu permanent in Romania;
- daca trebuie ca si contractele lor sa fie inregistrate.
Mentionez ca am citit si Codul fiscal si O. 1415/2007,
dar as vrea sa fiu mai sigura.

PS: Mai am o intrebare si ref la un contract pentru servicii prestate de o persoana fizica, care presteaza servicii pe teritoriul Romaniei ( a prestat pentru o perioada de exact 6 luni). Daca pentru aceasta:
- va trebui inregistrat contractul cf O 1415/2007.

Multumesc tare mult,