Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Probleme cu camatari
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Probleme cu camatari

Am facut imprudenta sa iau 1000 euro imprumut de la camatar Dupa care a aflat ca aveam apartamentul gaj pentru un imprumut .Sub amenintari si obligata a mers cu mine si a restituit imprumutul si a facut un precontract de vanzare pe apartamentul meu.Eu locuiam impreuna cu fiul,nora si nepotica in varsta de 5 ani.De frica ca le fura copilul,au plecat in Italia la munca.Dupa plecarea lor a venit sa cumpere masina baiatului.A cerut sa o verifice daca functioneaza ,s-a urcat in ea si dus a fost.De atunci nu mai stiu nimic de masina.Nu vrea sa discutam sau sa facem acte de vanzare-cumparare.Tot sub amenintari a venit ,m-a luat cu masina si m-a obligat sa semnez actul de vanzare-cumparare .Parerea mea este ca notarul era inteles cu respectivul camatar,deoarece acesta nu mi-a dat nici un exemplar al actului de vanzare-cumparare, mie mi-a spus ca pot sa plec , iar el sa revina mai tarziu dupa act.In plus , notarul mi-a cerut actul cu care am cumparat eu apartamentul spunandu-mi ca trebuie sa vada provenienta , desi avea de la cadastru zonal totate aceste documente. Dupa care nu a vrut sa-mi restituie mie actul si i l-a dat lui. In apartamentul meu detineam un magazin mixt.A promis ca imi va face act de inchiriere ca sa functionez cu magazinul, ca el nu are nevoie de apartament,avand casa in oras.Si-a adus amanta si copilul sa stea cu mine,ca nu avea unde sa locuiasca,tot cu promisiunea ca imi va face act de inchiriere , sa o angajez la magazin si sa locuim impreuna,Eu am vrut sa plec,dar mi-a zis ca imi face act de inchiriere si sa stam amandoua,iar daca copiii imi trimit bani imi restituie apartamentul,dar m-a lasat sa platesc facturile la furnizori si a pus stapanire pe magazinul si firma mea.A inceput sa ia marfa pe firma mea si eu i-am cerut macar sa-mi dea facturile sa le inregistrez ca altfel este evaziune fiscala.M-a amenintat dar totusi a venit cu o contabila ,mi-a luat actele , a depus situatia pe 2009, semnata nu stiu de cine.Cand i-am cerut sa-mi restituie actele mi-a adus situatia depusa fara a fi operat in registre de evidenta.Eu am reusit sa plec totusi din apartament dar nu am reusit sa-mi iau decat cateva lucruri ,restul nu a vrut sa mi le dea, punand sechestru pe lucrurile mele si obiectele de inventar din magazin, fara sa tina cont ca le aveam in custodie , imprumutate si ale baiatului si nurorii. Cand i-a spus contabila pe care a adus-o ca ce face el este evaziune fiscala a inceput sa aduca marfa pe firma mamei lui.Dupa ce mi-a adus actele m-am dus la el la magazin si i-am spus sa vina contabila sa opereze in registre conform situatiei depuse.M-a injurat,m-a imbrancit si m-a dat afara din magazin.Inca ma ameninta sa ii mai dau 4000 de euro .Nu am avut curaj sa ma duc la politie pentru ca el mi-a zis ca pot sa ma duc oriunde ca el are bani si relatii si chiar unii bani pe care ii da cu camata sunt ai politistilor.Ba chiar a avut o sesizare la politie , au venit sa verifice daca are tigari de contrabanda,eu le-am spus ca firma este a mea ,dar ca marfa e a lui,confirmat si de amanta.Un politist a vrut sa puna intrebari de ce situatia asta,iar celalalt i-a zis"Nu te baga ca aici e vorba de camatarie". Tot acest personaj a fost implicat in scandalul de la Caracal cu CODITA si nu a patit nimic. A zis ca "daca Codita avand bani si relatii nu a putut sa-i faca nimic,eu ce pot sa-i fac, o femeie de 60 de ani si fara bani" Va rog sa ma sfatuiti , ce as putea sa fac, din punct de vedere legal, pentru ca baiatul si nora mea trebuie sa plateasca taxe la masina de care nu stim unde se afla,in plus nu au curaj sa se intoarca in tara pentru ca suntem amenintati de el si clanul lui.
sa faca plangere penala pentru savarsirea infractiunii de inselaciune.
Mie mi se par foarte suspecte poveştile astea cu cămătari... care fură copii... cu persoane care preferă să întrebe lucruri aiurea pe site-uri în loc să meargă imediat la Poliţie şi la Parchet...

Mie mi se par mai suspecte astfel de persoane ca iuli1949 decât cămătarii înşişi.

Dacă nu ai avut curaj să mergi la poliţie, atunci taci şi suferă.
Cu ce te poate ajuta un avocat?

Mergi la psihiatru sau la vrăjitoare.
Sau taci... şi acceptă-ţi soarta.

Eu nu cred o boabă din ce spune această persoană.
Un cămătar plin de bani să-şi lase propriul copil şi amanta în casa luată din camăta de 1000 euro.
Pentru 1000 de euro a luat un apartament, un magazin şi un autoturism???

Alberto Kurtyan
Albert Kurtyan, Consilier juridic