Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sunt probe sau nu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sunt probe sau nu

Organe ale D.N.A utilizeaza forte ale jandrmerieii la o octivitate de " flgrant" pe data de 10... dar adresa (prin fax) de solicitare a unitati de jandarmi este pe data de 11.. este proba cum si in ce fel se poate anula....De ce ?
Banii utilizati de D.N.A. au fost ridicati la data de 10 in jurul orelor 10 iar alimentarea acelui cont a fost facuta in aceiasi zi dar la orele 17 este corect ...proba sau nu ...De ce ?
Filmarile stradale nu cele ale insitutiei D.N.A. sun probe sau nu...De ce ?
O declaratie data in fata notarului de catre o persoana poate fi folosita ca proba in instanta la recurs I.C.C. este proba sau nu ( persoana a fost solicitata ca martor pe fond dar nu a fost acceptata )...De ce ?
daca ne spuneti si ce vreti sa probati cu aceste ,,probe"' o sa ne fie mai usor sa va dam un sfat
Tot ceea ce ziceti este indoielnic in ceea ce priveste acuzarea unei persoane.
Depinde insa si de alte probe.
Spre exemplu daca persoana a fost prinsa in flagrant si s-au gasit banii asupra ei...
Martorul care a dat declaratie la notar nu poate fi luat in seama.

avocat Claudiu Lascoschi
Cred ca userul ar trebui sa vina cu detalii. Normal ca proba de baza este flagrantul unde s-au gasit banii asupra sa.
Succes!
da, pot fi folosite ca probe.
Radu Alexandru a scris:

Cred ca userul ar trebui sa vina cu detalii. Normal ca proba de baza este flagrantul unde s-au gasit banii asupra sa.
Succes!

Eu cred ca incearca sa invoce faptul ca banii proveneau din alta sursa decat cea legala, dar daca banii erau capcanati criminalistic nu conteaza.

avocat Claudiu Lascoschi