Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale CESIUNE PARTI SOCIALE
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

CESIUNE PARTI SOCIALE

Buna Ziua!
La un srl cu trei asociati, unul dintre asociati vrea sa cesioneze partile sociale administratorului societatii care nu este asociat. Va rog sa imi spuneti cum trebuie sa procedez.
Va multumesc
Prin hotarare a adunarii generale a asociatilor- acesta este primul pas; dupa care depunerea actelor la ORC din judetul d-voastra - implica cheltuieli, inclusiv cu publicarea in M.O. a statutului modificat.
avocat Cristina Popescu
Buna dimineata .
Demarati actiunea la ORC ,acolo va vor indruma cu tot si va vor efectua procedurile,contra cost . .
Este vorba de 2 acte de cesiune,respectiv de iesire a vechiului asociat si de intrare a noului asociat,cu tot ce presupun acestea,respectiv acte aditionale si cereri de mentiuni ,rezolutii,etc.
Marius Bote .
Se intocmeste si se depune la Registrul Comertului un dosar de cesiune de parti sociale.
In acest dosar vor trebui sa se regaseasca o serie de documente, cum ar fi: contractul de cesiune, hotararea AGA, prin care s-a decis aceasta cesiune, actul constitutiv actualizat...

Trebuie sa stiti ca, datorita modificarilor introduse prin OUG 54/ 2010 procedura s-a lungit considerabil, deoarece hotararea AGA se va publica in Monitorul Oficial, dupa care se asteapta 30 zile pentru eventuale opozitii.

In total ar trebui sa luati in calcul un termen de rezolvare de 5-6 saptamani.
Primoris SRL, Consilier juridic
Va mutumesc!
Informatiile imi sunt de mare ajutor.
....sau daca doriti ca sa deveniti mai repede asociat ( maximum doua saptamani) evident cu cheltuieli mai mari, mariti capitalul social cu o anumita suma si intrati ca asociat alaturi de asociatii existenti, in prima faza. Dupa ce inregistrati aceasta mentiune la registrul comertului, in a doua faza asociatul care doreste sa se retraga va cesioneaza partile sociale fara a mai fi nevoie sa asteptati publicarea in Monitorul Oficial a cesiunii, deoarece OUG 54/2010 face vorbire numai de cesiunea catre terti. SUCCES!