Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cazier fiscal
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cazier fiscal

Buna ziua !
O persoana este asociata in mai multe societati comerciale.
Una dintre ele se afla in inactivitate fiscala.
Din cauza asta se inscrie fapta in cazierul fiscal.
Persoana incearca sa mai infiinteze o firma si ORC refuza inregistrarea din motiv ca persoana are cazier fiscal.
Ce se poate face ?
Va multumesc !
Sa atacati cu plangere la TB rezolutia registrului as zice..
... dar nu stiu ce sanse de catig aveti.

Ar mai fi o solutie, daca persoana respectiva are o societate in care este asociat unic (societate deja infiintata) poate sa se asocieze in noua societate prin intermediul societatii al carei asociat unic este. Practic, in loc sa fie asociat persoana fizica, va fi asociat pers. juridica cu asociat unic, asta numai in situatia in care are o astfel de societate.;)
Dupa parerea mea ar trebui:
- mai intai sa radiati firma care este inactiva fiscal, prin radiere cazierul fiscal al acestei firme va fi sters;
- Si abia apoi sa faceti actiunea in instanta prin care sa cereti sa va stearga fapta din cazierul fiscal al dvs. ca si persoana fizica.
Poate asa veti avea sanse.

Desi exista un punct de vedere al ANAF care precizeaza ca:
- in situatia in care firma care a fost declarata inactiva fiscal este radiata;
- fapta inscrisa incazierul fiscal al reprezentantului legal al firmei (= al administratorului) ramane.
- mentinerea faptei in cazierul fiscal este pe timp de 5 ani de la data inscrierii ei in cazierul fiscal.

OG 75/2001 (extras)
Art. 7
(1)Contribuabilii care au înscrise date în cazierul fiscal se scot din evidenţă dacă se află în următoarele situaţii:
a)faptele pe care le-au săvârşit nu mai sunt sancţionate de lege;
b)a intervenit reabilitarea de drept sau judecătorească constatată prin hotărâre judecătorească;
c)nu au mai săvârşit fapte de natura celor prevăzute la art. 2 într-o perioadă de 5 ani de la data rămânerii definitive a actului prin care au fost sancţionate aceste fapte;
d)decesul, respectiv radierea contribuabilului.