Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract inchiriere post de lucru coafor
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract inchiriere post de lucru coafor

buna ziua,

am un salon de infrumusetare deschis intr-un spatiu inchiriat.intrebarea mea este daca as putea inchiria 1 post de lucru coafor din salon,daca in contractul meu de inchiriere este specificat ca nu pot subinchiria.si daca da,exista un model de contract pentru inchiriere post de lucru,dar ideea este ca vreau sa fie legala toata treaba.multumesc
Ce intelegeti dvs. prin "inchiriere post de lucru"-coafor???

Nu de alta, dar...trebuie sa ne lamuriti ce anume doriti...sa inchiriati/subinchiriati...
Banuiesc ca in cadrul salonului aveti amenajate mai multe posturi de lucru - adica mai multe scaune de coafor + oglinda+ accesorii si doriti sa inchiriati unul din acesta posturi unei persoane din afara societatii (aceasta va plateste o anumita suma de bani lunar pentru ca o lasati sa utilizeze spatiul). Am inteles bine?
Daca da, cereti acordul scris al proprietarului spatiului.
Aveti insa grija si la alte aspecte. In caz de control de la ITM sau de la Finante trebuie sa justificati prezenta persoanei respective in salonul dumneavoastra. Persoana careia ii subinchiriati este PJ sau PFA ?