Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am condus sub influenta alcoolului
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am condus sub influenta alcoolului

Am baut intr-o seara cu prietenii si m-am urcat la volanul masinii...dupa o curba ma oprit politia si mi-a iesit la fiola 0,53 alcool m-au dus la probe de sange si pe drum am vorbit cu ei si mi-au zis ca o sa-mi i-au permisul dar nu ma pot lua dupa vorbele lor...oare asa va fii?mentin ca eu sunt inscris la scoala de sofer si domnul politist mi-a zis sa ii duc o foaie de la scoala ca dovada...multa lume mi-a zis ca pot sa ma bage la zdup...am vreo sansa sa scap si sa-mi fac permisul?multumesc
Deci să ne înţelegem... Aveţi permis sau nu? Sau mai bine zis aveaţi permis când v-a oprit poliţia?
Ce caută şcoala de şoferi în acest context?
eugen68octavian, utilizator
In acest caz va fi intocmit un dosar penal care sa aibe ca obiect savarsirea infractiunii de conducere pe drumurile publice fara permis auto, nu cred ca se va retine si faptul ca ati consumat alcool, intrucat totul depinde de procesul verbal intocmit. Exista posibilitatea sa primiti o amenda administrativa, pana la finalizarea procesului penal, poate reusiti sa obtineti permisul.

In legatura cu scoala de soferi, ar fi bine totusi sa nu aduceti dovada privind acest aspect :))
Nu am permis.si proces verbal nu mi-a facut.Decat ca am fost la sange si am dat declaratie....
Ati savarsit doua infractiuni grave prevazute de codul rutier, respectiv infractiunile
prevazute de art. 86 si 87 din Codul rutier.

Art.86. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana care nu poseda permis de conducere se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.
Art.87. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o îmbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.
eu am un prieten care in urma cu 1 an jumate a avut accident si avea alcoolemie mai mare ca mine si a scapat cu 2 ani suspendare