Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendare permis

Buna ziua! Pe data de 13 Mai 2017 am fost oprit de un echipaj de politie, fiind un control de rutina. Politistul mi-a verificat actele, dupa care m-a pus sa suflu in fiola, iar acoolemia mea a fost de 0,53. Inainte sa ma urc la volan am consumat bauturi alcoolice, dar nu ma simteam ca si cum as fi beat. A fost o zi cam grea pentru mine, nu imi aduc aminte sa fi mancat ceva, iar seara am fost la o petrecere cu niste prieteni. Intrebarea mea este: Din moment ce am primit o dovada pe care scrie ca nu mai am voie sa conduc, iar permisul mi-a fost ridicat la fata locului, urmand a mi se lua probe de sange si face dupa aceea proces verbal, mai am vreo sansa sa recapat permisul de conducere dupa astea trei luni de suspendare? Rog pe cineva care doreste si poate, sa ma ajute cu un sfat. Va multumesc! O zi buna!
Suspendarea nu este pentru 3 luni, nu este vorba de contraventie, vi s-a intocmit dosar penal si pe toata durata cercetarilor nu veti mai avea dreptul sa conduceti.
Ok. Va multumesc!
OUG 195/2002 Art. 87 alin (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.

OUG 195/2002 Articolul 88 alin (6) Persoana care conduce pe drumurile publice un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea detinerii permisului de conducere, testata cu un mijloc tehnic omologat si verificat metrologic si depistata ca avand o concentratie de peste 0,40 mg/l alcool pur in aerul expirat, este obligata sa se supuna recoltarii mostrelor biologice, in vederea stabilirii imbibatiei de alcool in sange.
Infractiunile rutiere sunt incriminate in Codul Penal, este abrogat primul art. postat de dvs. din OUG 195/2002.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Mulțumesc. Le încât din mers