avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sediul social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sediul social

Doua firme, fiecare cu alt asociat unic pot avea sediul social la aceeasi adresa?
Cel mai recent răspuns: valeriaconstantinescu , utilizator 10:34, 2 Noiembrie 2007
Conf. L 31/1990, la acelasi sediu pot functiona mai multe societati, daca este indeplinita cel putin una din urmatoarele conditii:
- imobilul prin structura lui, permite functionarea mai multor societati in incaperi diferite;
- cel putin o persoana este, in conditiile legii, asociat in fiecare dintre societati;
- cel putin unul dintre asociati este proprietar al imobilului ce urmeaza a fi sediul societatii.

Verificati daca va incadrati intr-una din ipotezele legii.
Bafta!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sediul societatii la infiintare Monica Tudor Monica Tudor Am si eu o intrebare: Poate fi stabilit sediul unei societati la o adresa la care unul dintre asociati are deja stabilit sediul unei alte societati? Imobilul ... (vezi toată discuția)
Vreau sa inchiriez un imobil pauul_sorin pauul_sorin vreau sa inchiriez un apartament pentru birouri, si sa inregistrez acolo punctul de lucru al firmei, am vorbit cu proprietarul iar in acel imobil are sediu ... (vezi toată discuția)